Nazwa forum

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2015-02-20 17:36:19

robuska
Administrator
Dołączył: 2015-02-17
Liczba postów: 4
Windows 8.1Chrome 40.0.2214.115

TEMATY na „Ring Mojżesza”

Cześć Panowie!

Zapraszam Was byście w tym wątku zapisywali tematy, które można byłoby poruszyć na naszych spotkaniach.

Mam kilka uwag i sugestii. Bardzo proszę byście wpisywali swoje tematy według klucza:
FIZYKA i TEOLOGIA - "Bóg a wielki wybuch"  - może niech to będą dwie - trzy dyscypliny - nie więcej ok! Dzięki!

Kolejna ważna sprawa - zanim coś dopiszecie - sprawdźcie czy nie ma tego już na liście można to zrobić w prosty sposób wciskając w tym wątku CTRL+F i wpisując słowo kluczowe lub jeden dwa wyrazy z tematu. Jeśli wynik będzie zerowy - to znaczy, że tematu nie ma i można go dopisać.

To bardzo nam ułatwi późniejsze przeszukiwanie treści.
Dziękuję pięknie i zapraszam.

Offline

#2 2015-02-20 21:53:13

jerrykrakow
Użytkownik
Dołączył: 2015-02-20
Liczba postów: 1
Windows 7Chrome 40.0.2214.115

Odp: TEMATY na „Ring Mojżesza”

wklejam tematy spisane i przesłane przez Pawła - jesli lepiej pojedynczo to mozna wyciac przeredaguje - pozdr
"Propozycje tematów do podjęcia w czasie planowanych spotkań apologetycznych i propozycje
nauczycieli:

1.Trudności w czytaniu Pisma Świętego –prof. Krzysztof Ożóg
2.Charakter apologety- prof. Joanna Janik
3.Problem cierpienia – prof. Martyna Elas
4.Agnostycyzm –problem nominalnie wierzących- prof. J. Janik
5.Ateizm- wyzwanie dla wierzących- jak dotrzeć z ewangelią do ateisty
6.Dlaczego istnieje zło ?
7.Czy istnieją dowody na istnienie Boga?- np. Robert Krzeszowiak
8.Męska postawa według Biblii-  np. G. Miazga
9.Dlaczegop w dyskusji można opierać się na Piśmie Świętym?
10 .Wiara a nauka – np : R .Krzeszowiak
11. Świadkowie Jehowy , czy świadkowie Jezusa?
12.Czy chrześcijaństwo zgadza się z faktami?
a) argumenty historyczne
b). argumenty logiczne
c).argumenty z dziedziny prawa i nauki
13. Chrześcijaństwo , a inne religie- czy są różne drogi do zbawienia?
14. Jezus- postać historyczna
15.Wyjątkowosć Biblii- dzieje powstania biblii.
16.Wiarygodnosć N. Testamentu
17. Czy Jezus jest Bogiem?
18.Potwierdzenie boskości Jezusa według pism prorockich Starego Testamentu.
19. Zmartwychwstanie- mistyfikacja czy fakt?
20. Archeologia a Biblia . Fakty i mity?
21.Prawo niezaprzeczalności
22. Czy islam jest religią pokoju?"

Offline

#3 2015-02-25 09:45:05

onjest1
Użytkownik
Dołączył: 2015-02-24
Liczba postów: 2
Windows 7Firefox 28.0

Odp: TEMATY na „Ring Mojżesza”

Kilka dłłłługich myśli,które dla mnie są kluczowe.Po 1-e to co proponuje Paweł,jeśli ma to być obrona wiary to pytanie brzmi przed kim,przed czym?Przecież ma to być skierowane w 1-ym rzędzie do wspólnoty i dalej do ludzi wierzących,a tematy proponowane  bardziej służą zaspokojeniu ciekawości i rozmowom intelektualnym(takich inicjatyw jest dość)a my chcieliśmy tego uniknąć.Jeszcze raz podkreślam,nie będzie to żadna obrona wiary(rozumianej jako system przekonań),gdyż niema i raczej w 99,9% nie będzie przed kim opierając się na tego rodzaju tematach.Po 2-ie to co proponuje Grzegorz,aby dzięki tym spotkaniom w 1-ej kolejności męszczyżni(nie tylko)z NJ mogli rozwinąć skrzydła:żywo dyskutować,wyrażać tak jak potrafią swoje wątpliwości(braki wiary,herezje,złości itp.) przy tym,aby nikt ich nie krytykował za zbytnie uniesienia,krótko mówiąc żeby byli sobą.Uważam,że przez to co napisałem wyżej,przez tą tematykę i formułę nie jest to możliwe,bo niby jak?Będziemy dyskutować o tym czy całun jest prawdziwy,czy Jezus jest Bogiem,czy zmartwychwstanie to mistyfikacja?itp.Przecież to wszystko wiemy.Oczywiście kiedy byśmy skierowali to ku niewierzącym,a oni akurat tłumnie by przybyli to kto wie,może by coś z tego wyszło.Ale my chcemy i prawdopodobnie "skazani" jesteśmy na wierzących,a w 1-ym rzędzie na braci i siostry z NJ.Mam pomysł,żeby te 2-ie rzeczywistości zaistniały razem w formule nam znanej:modlitwa,nauczanie,dzielenie w grupach,krótkie uwielbienie.Oto moja propozycja:Czy można bronić wiary przed wierzącymi?! Tak,jeśli system przekonań(faryzeizm)zwany wiarą wypiera,gwałci,wyżej stawia tradycję i hierarchię,prawo moralne,prawo ludzkie nad EWANGELIĘ PRAWO BOSKIE.Proszę nie zrozumcie mnie żle i miejcie cierpliwość, i otwarty umysł.Punktem zwrotnym w poszukiwaniu Boga,chodzeniu Jego drogami,prawem ducha jest odkrycie własnej "SŁABOŚCI",rozumianej jako to coś z czym walczę od zawsze,czego w sobie nie znoszę,może to czego sobie nie uświadamiam w sobie a zwalczam w drugich,co mnie upokarza(oścień). To właśnie odkrycie SŁABOŚCI ,potem akceptacja,a wreszcie umiłowanie tego miejsca otwiera nas na przepaści Boże i rozwój relacji między ludzkich.1-e nawrócenie to pod wpływem łaski budowanie na naturze,na naszych zdolnościach przez wypieranie i zapieranie się(naturalne cnoty). Dopiero kiedy dojdziemy do swoistego muru(Nikodem),widzimy,że bez Boga nie możemy nic uczynić jak to powiedział sam Jezus.Żeby na nowo się narodzić,doświadczyć ŻYCIA W PEŁNI musimy umrzeć naszemu JA,a umieramy przez uznanie swojej słabości(ubóstwo duchowe),może nawet nie jednej.Według mnie,tylko tematy o nieskończonej ekspansji ducha w Bogu,mogą pozwolić nam zainteresować i zrealizować te dwie rzeczy 1.)bronić wiary przed systemem(faryzeizm),który każdego opanowuje,jednocześnie uśmiercając nas w duchu.2.)To dzięki tej tematyce rozgorzeje dyskusja,zobaczycie,że wielu woli system i będą zaciekle go bronić.To by było na tyle.Jeśli kogoś zainteresowałem i chciałby zrozumieć lepiej to o czym napisałem to koniecznie niech kupi sobie książkę "DROGA NIEDOSKONAŁOŚCI" Andre Daigneault.Zapraszam do dyskusji.Pozdrawiam w Panu.jk

Offline

#4 2015-02-28 20:55:49

Kołodziejski
Użytkownik
Dołączył: 2015-02-27
Liczba postów: 1
Windows 7Firefox 36.0

Odp: TEMATY na „Ring Mojżesza”

Dzięki za słowo w dużej mierze się z nim zgadzam.
Odpowiadając:
spotkania apologetyczne rozumiem bardziej jako formację przygotowującą nas po pierwsze:
do formowania siebie ,
po drugie innych braci ,
i po trzecie przygotowanie się do czynnej  ewangelizacji.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
vicerpg - zsl - hivecore - malibu - baribot